North Coast Athletic Conference
2021-22 Statistics

Standings

NCAC
    
Overall
 East
   W   
   L   
Pct
   W   
   L   
Pct
Kenyon
3
0
1.000
13
10
.565
Oberlin College
2
1
.667
12
10
.545
College of Wooster
1
2
.333
11
10
.524
Allegheny
0
3
.000
7
11
.389
 
NCAC
    
Overall
 West
   W   
   L   
Pct
   W   
   L   
Pct
Denison
3
0
1.000
14
7
.667
DePauw
2
1
.667
7
14
.333
Wittenberg
1
2
.333
7
7
.500
Ohio Wesleyan
0
3
.000
8
13
.381
 


 Overall Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Hannah Keidan  OBEW 
4
0
1.000
Janaki Jagannathan  WOOW 
18
3
.857
Caroline Sproule  WITW 
6
1
.857
Ashley Isaac  WITW 
14
4
.778
Tiaralei Cade  ALLW 
3
1
.750
Amelia Bronfman  OBEW 
3
1
.750
Katie Materick  WOOW 
14
5
.737
Noelle Kidd  ALLW 
15
6
.714
Kendall Schrader  DENW 
10
4
.714
Kim Nguyen  WOOW 
12
6
.667
Erin Friedrich  DPUW 
2
1
.667
Daria Beshentseva  KENW 
17
9
.654
Katie Lee  OWUW 
11
6
.647
Katherine Stancil  ALLW 
12
7
.632
Erika Pontillo  KENW 
10
6
.625

 #1 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Ashley Isaac  WITW 
10
3
.769
Daria Beshentseva  KENW 
14
5
.737
Sarah Robertson  DENW 
4
3
.571
Ale Coronel-Zegarra  OWUW 
10
9
.526
Marta Laska  OBEW 
7
7
.500
Sydney Cianciola  DENW 
6
6
.500
Ellen Gardner  DPUW 
8
9
.471
Otilia Oita  WOOW 
8
12
.400
Anna Pastore  OBEW 
1
2
.333
Ella Swan  ALLW 
2
5
.286
Katherine Marks  ALLW 
2
8
.200
Dina Nouaime  OBEW 
0
3
.000

 #2 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Caroline Sproule  WITW 
5
1
.833
Marta Laska  OBEW 
3
1
.750
Monique Brual  DENW 
4
2
.667
Katie Lee  OWUW 
10
6
.625
Sarah Robertson  DENW 
8
5
.615
Anna Pastore  OBEW 
8
5
.615
Eleni Dakos  KENW 
8
10
.444
Cherry Patlolla  WOOW 
8
10
.444
Sabrina Rodriguez  ALLW 
3
4
.429
Kat Wilder  DPUW 
5
10
.333
Ella Swan  ALLW 
2
4
.333
Isabelle Olaes  OBEW 
1
4
.200
Meera Virk  WITW 
1
6
.143
Kiley Shaw  DPUW 
0
3
.000

 #3 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Janaki Jagannathan  WOOW 
16
3
.842
Sydney Khosla  WITW 
3
1
.750
Meera Virk  WITW 
2
1
.667
Monique Brual  DENW 
9
5
.643
Anna Winslow  KENW 
3
2
.600
Sabrina Rodriguez  ALLW 
4
4
.500
Hannah Bradvica  DENW 
3
3
.500
PJ Meyers  WITW 
2
3
.400
Isabelle Olaes  OBEW 
4
7
.364
Ruthie Silberman  OWUW 
6
11
.353
Lalasa Nagireddy  KENW 
4
8
.333
Katherine Stancil  ALLW 
1
2
.333
Marta Laska  OBEW 
1
2
.333
Ella Swan  ALLW 
1
2
.333
Kiley Shaw  DPUW 
4
9
.308

 #4 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Katherine Stancil  ALLW 
6
2
.750
Sidney Purks  WITW 
3
1
.750
Jean-Arlette Legrand  ALLW 
5
2
.714
Kim Nguyen  WOOW 
11
6
.647
Shanzay Ali  OWUW 
9
6
.600
Catriona MacIntosh  KENW 
4
3
.571
Caroline Lopez  DENW 
3
3
.500
Sydney Khosla  WITW 
2
2
.500
PJ Meyers  WITW 
2
2
.500
Dina Nouaime  OBEW 
5
6
.455
Hannah Bradvica  DENW 
6
8
.429
Anna Winslow  KENW 
4
6
.400
Lindsay Parks  DPUW 
3
6
.333
Kate Stanley  DPUW 
2
7
.222
Kaitlyn Quinn  OWUW 
0
4
.000

 #5 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Jean-Arlette Legrand  ALLW 
3
0
1.000
Katie Materick  WOOW 
12
4
.750
Kendall Schrader  DENW 
3
1
.750
Erika Pontillo  KENW 
5
2
.714
Susan Biederstedt  DENW 
2
1
.667
Claudia Olaes  OBEW 
7
4
.636
Kate Stanley  DPUW 
3
2
.600
Caroline Lopez  DENW 
8
6
.571
Catriona MacIntosh  KENW 
4
3
.571
Allison Riley  ALLW 
3
4
.429
Kaitlyn Quinn  OWUW 
5
7
.417
Katherine Stancil  ALLW 
2
3
.400
Alandria Bellamy  OBEW 
2
3
.400
Claire Stechow  WITW 
3
5
.375
Emma Zajac  OWUW 
2
4
.333

 #6 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Noelle Kidd  ALLW 
11
3
.786
Kendall Schrader  DENW 
4
2
.667
Lindsay Parks  DPUW 
2
1
.667
Natalie Connelly  KENW 
5
3
.625
Elizabeth Hoo  DENW 
3
2
.600
Sidney Purks  WITW 
3
3
.500
Francesca Kern  OBEW 
3
3
.500
Erika Pontillo  KENW 
2
2
.500
Bella DeNardo  DPUW 
2
3
.400
Abby Kushner Benson  WOOW 
1
2
.333
Kelsey Smith  WITW 
1
2
.333
Abby Aitken  WOOW 
4
9
.308
Alandria Bellamy  OBEW 
3
7
.300
Maya Koob  OWUW 
2
6
.250
Susan Biederstedt  DENW 
1
7
.125

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Marta Laska/Anna Pastore  OBEW 
12
0
1.000
Susan Biederstedt/Elizabeth Hoo  DENW 
4
0
1.000
Katie Materick/Kim Nguyen  WOOW 
4
0
1.000
Caroline Lopez/Kendall Schrader  DENW 
3
0
1.000
Eleni Dakos/Lalasa Nagireddy  KENW 
3
0
1.000
Monique Brual/Sarah Robertson  DENW 
3
0
1.000
Francesca Kern/Dina Nouaime  OBEW 
10
2
.833
Taylor Hayes/Katherine Stancil  ALLW 
4
1
.800
Ashley Isaac/Caroline Sproule  WITW 
7
2
.778
Daria Beshentseva/Eleni Dakos  KENW 
15
5
.750
Daria Beshentseva/Victoria Vasquez  KENW 
6
2
.750
Shanzay Ali/Katie Lee  OWUW 
3
1
.750
Alandria Bellamy/Hannah Keidan  OBEW 
3
1
.750
Sydney Cianciola/Sarah Robertson  DENW 
15
7
.682
Catriona MacIntosh/Lalasa Nagireddy  KENW 
8
4
.667

 #1 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Ashley Isaac/Caroline Sproule  WITW 
7
0
1.000
Monique Brual/Sarah Robertson  DENW 
3
0
1.000
Daria Beshentseva/Eleni Dakos  KENW 
15
5
.750
Sydney Cianciola/Sarah Robertson  DENW 
12
5
.706
Ale Coronel-Zegarra/Katie Lee  OWUW 
9
5
.643
Janaki Jagannathan/Otilia Oita  WOOW 
8
5
.615
Ashley Isaac/Meera Virk  WITW 
4
3
.571
Ale Coronel-Zegarra/Ruthie Silberman  OWUW 
3
3
.500
Jean-Arlette Legrand/Ella Swan  ALLW 
6
8
.429
Kiley Shaw/Kate Stanley  DPUW 
1
2
.333
Ellen Gardner/Kat Wilder  DPUW 
5
12
.294
Claudia Olaes/Isabelle Olaes  OBEW 
5
13
.278
Abby Kushner Benson/Otilia Oita  WOOW 
0
3
.000
Abby Kushner Benson/Cherry Patlolla  WOOW 
0
3
.000

 #2 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Marta Laska/Anna Pastore  OBEW 
12
0
1.000
Caroline Lopez/Kendall Schrader  DENW 
3
0
1.000
Janaki Jagannathan/Otilia Oita  WOOW 
3
1
.750
Shanzay Ali/Katie Lee  OWUW 
3
1
.750
Erika Pontillo/Anna Winslow  KENW 
9
4
.692
Abby Kushner Benson/Katie Materick  WOOW 
2
1
.667
Allison Riley/Sabrina Rodriguez  ALLW 
2
1
.667
Monique Brual/Caroline Lopez  DENW 
10
6
.625
Katherine Marks/Katherine Stancil  ALLW 
4
4
.500
Sydney Khosla/PJ Meyers  WITW 
4
6
.400
Shanzay Ali/Ruthie Silberman  OWUW 
5
9
.357
Lindsay Parks/Alex Preston  DPUW 
1
2
.333
Kiley Shaw/Kate Stanley  DPUW 
4
10
.286
Kim Nguyen/Cherry Patlolla  WOOW 
2
5
.286
Natalie Connelly/Erika Pontillo  KENW 
1
3
.250

 #3 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Katie Materick/Kim Nguyen  WOOW 
4
0
1.000
Francesca Kern/Dina Nouaime  OBEW 
8
2
.800
Catriona MacIntosh/Lalasa Nagireddy  KENW 
8
4
.667
Sidney Purks/Meera Virk  WITW 
4
2
.667
Kim Nguyen/Cherry Patlolla  WOOW 
2
1
.667
Susan Biederstedt/Hannah Bradvica  DENW 
5
3
.625
Hannah Bradvica/Kendall Schrader  DENW 
6
5
.545
Abby Kushner Benson/Katie Materick  WOOW 
3
3
.500
Abby Aitken/Katie Materick  WOOW 
2
2
.500
Lindsay Parks/Alex Preston  DPUW 
6
9
.400
Kaitlyn Quinn/Emma Zajac  OWUW 
6
10
.375
Lauren Passarelli/Allison Riley  ALLW 
2
4
.333
Lalasa Nagireddy/Erika Pontillo  KENW 
1
2
.333
Alandria Bellamy/Marta Laska  OBEW 
1
3
.250
Lalasa Nagireddy/Anna Winslow  KENW 
1
3
.250


 Conference-Only Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Catriona MacIntosh  KENW 
3
0
1.000
Erika Pontillo  KENW 
3
0
1.000
Janaki Jagannathan  WOOW 
3
0
1.000
Hannah Bradvica  DENW 
3
0
1.000
Anna Pastore  OBEW 
3
0
1.000
Sarah Robertson  DENW 
3
0
1.000
Marta Laska  OBEW 
3
0
1.000
Monique Brual  DENW 
3
0
1.000
Shanzay Ali  OWUW 
2
1
.667
Kiley Shaw  DPUW 
2
1
.667
Lindsay Parks  DPUW 
2
1
.667
Ellen Gardner  DPUW 
2
1
.667
Jean-Arlette Legrand  ALLW 
2
1
.667
Meera Virk  WITW 
2
1
.667
Anna Winslow  KENW 
2
1
.667

 #1 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Marta Laska  OBEW 
3
0
1.000
Daria Beshentseva  KENW 
2
1
.667
Ellen Gardner  DPUW 
2
1
.667
Otilia Oita  WOOW 
1
2
.333
Ashley Isaac  WITW 
1
2
.333
Ale Coronel-Zegarra  OWUW 
0
3
.000
Katherine Marks  ALLW 
0
3
.000

 #2 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Anna Pastore  OBEW 
3
0
1.000
Katie Lee  OWUW 
1
2
.333
Cherry Patlolla  WOOW 
1
2
.333
Kat Wilder  DPUW 
0
3
.000

 #3 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Janaki Jagannathan  WOOW 
3
0
1.000
Kiley Shaw  DPUW 
2
1
.667
Isabelle Olaes  OBEW 
1
2
.333
Ruthie Silberman  OWUW 
0
3
.000

 #4 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Jean-Arlette Legrand  ALLW 
2
1
.667
Shanzay Ali  OWUW 
2
1
.667
Kim Nguyen  WOOW 
1
2
.333

 #5 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Katie Materick  WOOW 
2
1
.667
Kaitlyn Quinn  OWUW 
0
3
.000
Katherine Stancil  ALLW 
0
3
.000

 #6 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Noelle Kidd  ALLW 
1
2
.333
Abby Aitken  WOOW 
0
3
.000

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Daria Beshentseva/Eleni Dakos  KENW 
3
0
1.000
Marta Laska/Anna Pastore  OBEW 
3
0
1.000
Catriona MacIntosh/Lalasa Nagireddy  KENW 
3
0
1.000
Francesca Kern/Dina Nouaime  OBEW 
2
1
.667
Erika Pontillo/Anna Winslow  KENW 
2
1
.667
Lindsay Parks/Alex Preston  DPUW 
2
1
.667
Kim Nguyen/Cherry Patlolla  WOOW 
1
2
.333
Janaki Jagannathan/Otilia Oita  WOOW 
1
2
.333
Kiley Shaw/Kate Stanley  DPUW 
1
2
.333
Shanzay Ali/Ruthie Silberman  OWUW 
1
2
.333
Ale Coronel-Zegarra/Katie Lee  OWUW 
1
2
.333
Claudia Olaes/Isabelle Olaes  OBEW 
1
2
.333
Jean-Arlette Legrand/Ella Swan  ALLW 
1
2
.333
Sydney Khosla/PJ Meyers  WITW 
1
2
.333
Abby Kushner Benson/Katie Materick  WOOW 
1
2
.333

 #1 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Daria Beshentseva/Eleni Dakos  KENW 
3
0
1.000
Ale Coronel-Zegarra/Katie Lee  OWUW 
1
2
.333
Claudia Olaes/Isabelle Olaes  OBEW 
1
2
.333
Jean-Arlette Legrand/Ella Swan  ALLW 
1
2
.333
Janaki Jagannathan/Otilia Oita  WOOW 
1
2
.333
Ellen Gardner/Kat Wilder  DPUW 
0
3
.000

 #2 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Marta Laska/Anna Pastore  OBEW 
3
0
1.000
Erika Pontillo/Anna Winslow  KENW 
2
1
.667
Kim Nguyen/Cherry Patlolla  WOOW 
1
2
.333
Kiley Shaw/Kate Stanley  DPUW 
1
2
.333
Sydney Khosla/PJ Meyers  WITW 
1
2
.333
Shanzay Ali/Ruthie Silberman  OWUW 
1
2
.333
Katherine Marks/Katherine Stancil  ALLW 
0
3
.000

 #3 DOUBLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Catriona MacIntosh/Lalasa Nagireddy  KENW 
3
0
1.000
Francesca Kern/Dina Nouaime  OBEW 
2
1
.667
Lindsay Parks/Alex Preston  DPUW 
2
1
.667
Abby Kushner Benson/Katie Materick  WOOW 
1
2
.333
Taylor Hayes/Sabrina Rodriguez  ALLW 
0
3
.000
Kaitlyn Quinn/Emma Zajac  OWUW 
0
3
.000